KURUMSAL
14.5.2018 00:00:00
Safaricilerin zinciri Türkiye'den
Safaricilerin zinciri Türkiye'den
×
Safaricilerin zinciri Türkiye'den

Botsvanalılar safari araçları nda, Panamalılar ise dünyaca ünlü kanalın açılıp kapanmasında Zintaş’ın Kastamonu'da ürettiği zincirleri kullanıyor.

Safaricilerin zinciri Türkiye'den

Zintaş Zincir Sanayi ve Ticaret, Türkiye'de zincir üreten birkaç firmadan biri... Kastamonu'da üretim yapan firmanın ürünleri, iş makinelerinden gemilere, maden ocaklarından su kanallarına kadar çok farklı alanlarda kullanılıyor. Bugün dünyanın birçok bölgesinde Zintaş’ın ürettiği zincirler kullanılıyor. Bu ülkeler arasında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ortasında yer alan Botsvana ile kanalıyla meşhur Panama da var… Afrika'nın en büyük safari alanlarına sahip olan Botsvana, Zintaş zincirlerini safariye çıkan turistler için ithal ediyor. Panama Kanalı'nın zinciri Safari araçlarının çamura saplanıp kalmasını önlemek için patinaj zinciri kullanan Botsvanalılar, Zintaş’ın en önemli müşterileri arasında. Zintaş’ın ürettiği zincirleri kullanan bir başka ülke de kanalıyla meşhur Panama. Biri safarileriyle diğeri kanalıyla tanınan bu iki ülke, Zintaş’ın ürettiği zinciri ünlü oldukları işlerde kullanıyorlar. Yani Botsvanalılann safari araçlarını çamura saplanmaktan korumak için satın aldıkları

YeniPara zincirleri, Panamalılar kanal kapaklarını açıp kapatmak için ithal ediyorlar. Zintaş Zincir Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üster, geçen yıl 1 milyon 120 bin dolar olan ihracatlarının bu yıl 2 milyon dolara yaklaşacağını belirtiyor. Sırada Kanada var Bu arada 1980 yılında üretime başlayan şirketin, toplam üretiminin henüz yüzde 20'sini ihraç ettiğini de belirtelim. Yani şirketin asıl pazarı halen iç piyasa. Ancak Zintaş, henüz ihracata başlamadığı ülkelere de göz dikmiş durumda. Bu ülkelerden biri de Kanada. Hüseyin Üster, yakında bu ülkeye de satış yapacaklarını vurguluyor ve ekliyor: "Kanadalı bir firma birkaç yıl önce tesislerimizi ziyaret etti. Biz ihracata başlarız diye fabrikanın önüne Kanada bayrağını da astık. Ancak fiyattan dolayı olmadı. Çünkü Çinli firmalarla fiyat rekabeti yaparken zorlanıyoruz. Ancak yöneticilerimiz bu firmaya ziyaret etmek için önümüzdeki ay Kanada'ya gidecek. Umarım en kısa zamanda Kanada'ya da ihracata başlarız."

28.8.2005 / 3.9.2005